Umělecká výstava POSEL NADĚJE

Jde o výstavu uměleckých děl, které vznikly na základě motivace lidické hrušně, která jako jediná přežila vyhlazení Lidic.

V loňském roce došlo na Základní škole Bratří Čapků k vysazení štěpu této lidické hrušně. Při této příležitosti proběhla beseda s panem Nešporem a Kalibou. Na tuto skutečnost navazuje připravená výstava v domě NATURA, která zahájí vernisáží 19. ledna v 10 hodin. Na projektu spolupracuje Ekologické centrum Orlov o.p., Občanský spolek Lidice a ZŠ Bratří Čapků Příbram.

 

Na výstave je predstavena celá hrušnová sbírka, která vznikla na základe jediného ovocného stromu, který prežil v Lidicích. Ve sbírce naleznete díla, která vznikala bezprostredne v době vyhlazení Lidic, ale i díla, která byla inspirována osudy lidických obyvatel a samotnou hruškou. Krome umeleckých del se v expozici seznámíte se zapomenutými osudy lidických obyvatel, s osudy lidických letcu Josefa Horáka a Josefa Stríbrného, kterí bojovali ve službách britského Královského letectva ajako jediní muži, tak prežili zkázu své vsi. Ve sbírce se nachází obraz Václava Mlezivy, který je jedinečný svou autentičností. Byl malován ve dnech 11.-14. června 1942 a zachycuje demolici Lidic.

K výstavě je připraven i workshop, který nabídne návštěvníkovi možnost vyjádřit své pocity z výstavy přímo bezprostředně po jejím shlédnutí.

 

Součástí výstavy bude i beseda s panem Nešporem, Kalibou a Motlem. Bude promítnut dokument Stanislava Motla Kalvárie lidických letců. Beseda proběhne 16. února. Termíny od 9 a 11 hodin jsou určeny pro školy. V 17 hodin začne beseda pro veřejnost.

Přeživší hrušeň je symbolem, který může i dnes lidi spojovat s danou dobou, dobou, na kterou bychom neměli zapomínat.
 

GALERIE